Szkolny banner

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Egzamin Ósmoklasisty - strona główna

10 sposobów na lepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak ważny egzamin w życiu uczniów szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym odbędzie się w dniach 23–25 maja 2023 r. Uzyskanie dobrych wyników na państwowym egzaminie ósmoklasisty ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych – wynik egzaminu stanowi aż 50%punktów. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych będzie dla przyszłych absolwentów szkoły podstawowej stresująca również ze względu na kumulację roczników. Warto zatem szczególnie zadbać o dobrostan uczniów i wskazać sposoby, które pozwolą obniżyć poziom egzaminacyjnego stresu.
Przedstawiamy 10 sposobów na lepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty.

1. Rozpoczęcie powtórek i regularna nauka już od dziś. Warto zwrócić uczniom uwagę na to, że nauka na ostatnią chwilę to najlepszy sposób na zwiększenie stresu przed egzaminem. Natomiast wczesne zaplanowanie nauki i konsekwentne jego realizowanie pozwoli im poczuć kontrolę nad sytuacją, co przełoży się na poczucie kontroli również nad stresem. W chwili egzaminu dodanie sobie otuchy poprzez powtarzanie „Pamiętaj, że umiesz sporo”, „Jesteś dobrze przygotowany”, „Uczyłeś się systematycznie” może być kluczem do opanowania negatywnych emocji. Warto podpowiedzieć uczniom, że mogą zacząć naukę małymi krokami, ustalając sobie choćby kilkanaście minut dziennie. Ważne, by wypracowali pewien pomocny nawyk.

2. Odpowiedni materiał powtórkowy. Warto na początku nauki do egzaminu przygotować sobie niezbędne pomoce, takie jak: repetytoria, arkusze z odpowiedziami czy niezbędniki z teorią. Praktyka czyni mistrza. Natomiast poczucie przerobionego materiału będzie działać motywująco.

3. Regeneracja sił i odpoczynek. W trakcie intensywnej nauki warto zadbać o robienie przerw na odpoczynek. Pomocna może być technika „Pomodro”, czyli pracy w blokach, zgodnie z którą warto nastawić zegar na 25 minut. W tym czasie powinno się maksymalnie skupić na określonym zadaniu. Po upływie tego czasu przysługuje 5 minut przerwy.

4. Wysypianie się. W czasie snu mózg ma szansę odpocząć i się zregenerować. Po przespanej nocy nauka pójdzie zdecydowanie szybciej. Warto zwrócić uwagę, aby ósmoklasiści zadbali o właściwą higienę przed pójściem spać i zrezygnowali z oglądania przed snem seriali bądź korzystania z telefonów, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowy sen. Warto o tym wspomnieć również ich opiekunom, gdyż jak wiadomo nic nie działa lepiej niż przykład dawany z góry.

5. Właściwe odżywianie. A może zamiast słodyczy, warto przerzucić się na przekąski, które będą wspierać pracę mózgu – orzechy, suszone owoce, surowe warzywa, pestki słonecznika. W diecie kluczowa jest również regularność spożywanych posiłków, świeże warzywa i owoce, a także produkty bogate w kwasy omega-3 (np. awokado, tłuste ryby morskie). Warto pamiętać również o właściwym nawadnianiu.

6. Aktywność fizyczna. Zbawienny wpływ na nasze ciało ma każda forma ruchu. Regularne spacery, bieganie i uprawianie sportu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, to punkt na naszej liście, którego nie można pominąć. Wystarczy 30 minut dziennie, by dotlenić mózg i się odstresować. To zdecydowanie ułatwi przyswajanie wiedzy.

7. Rozwiązywanie przykładowych arkuszy egzaminacyjnych, najlepiej ze stoperem. Na egzaminie ósmoklasiści mają ograniczony czas na wykonanie wszystkich zadań. Warto zatem ćwiczyć rozwiązywanie zadań także w domu, co pozwoli ten czas lepiej rozplanować.

8. Oswajanie się z egzaminem – przebieg egzaminu, wygląd arkusza, czas potrzebny na jego rozwiązanie, a także towarzysząca mu atmosfera będzie możliwa do sprawdzenia podczas egzaminu próbnego.W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem odbędzie się w dniach 6–8 grudnia 2022 r. Zapisy trwają.

9. Przekazywanie pozytywnej wiary w sukces. Zwróćmy uwagę na to, by poprzez nieodpowiednią komunikację nie zdemotywować uczniów i nie podciąć im skrzydeł. Największym wrogiem zarówno na egzaminie, jak i podczas przygotowań do niego, jest oczywiście stres. O ile umiarkowany działa mobilizująco, o tyle zbyt wysoki – paraliżuje. Co warto zrobić? Przede wszystkim rozmawiać o samopoczuciu oraz o ewentualnych obawach, a następnie wspólnie zastanowić się, czego potrzebują dzieci. Dorośli mogą nie być świadomi tego, co naprawdę przeżywają uczniowie, jak źle o sobie myślą i jak bardzo boją się porażki. Zresztą one same nie zawsze wiedzą, czego się obawiają i skąd biorą się te obawy.

10. Stan gotowości. Dzień przed samym egzaminem warto zwrócić uwagę na przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy wcześniej (ubranie, legitymacja, linijka) i położyć się wcześniej spać. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, by uczniowie „nie wkuwali” nowych wiadomości na ostatnią chwilę, ale wstali rano nieco wcześniej i wypoczęci ruszyli do szkoły. Na ostatniej prostej warto zająć myśli czymś przyjemnym, by nie wywoływać paniki, ale uwierzyć w siebie.