Jesteś tutaj:

Dzień Patrona oraz Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

180
„Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce, A duszy, jak ptakowi świetne przypniesz skrzydła” Kornel Makuszyński.
W dniach 1 i 2 kwietnia 2019r. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie uroczyście świętowała Dni Patrona połączone z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci – świętem obchodzonym co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena w celu rozpowszechniania książek dla dzieci oraz wspierania czytania przez najmłodszych.
W poniedziałek dzieci obejrzały w kinie objazdowym - zaproszonym specjalnie na tę okazję - ekranizacje dwóch utworów Makuszyńskiego. Klasy młodsze „Awanturę o Basię”, klasy starsze „Szaleństwa Panny Ewy”.
Wtorek od rana obfitował w liczne atrakcje. Uczniowie od rana uczestniczyli w grze terenowej koordynowanej przez Panią Wicedyrektor Beatę Narel. Gra będąca sposobem łączenia rozrywki z nauką, polegała m.in. na samodzielnym rozwiązywaniu przez uczniów zadań ściśle związanych z tematem naszego święta. Za pomocą aplikacji skanowania kodów QR, w których zaszyfrowane zostały pytania, uczniowie z wielkim zaangażowaniem i wypiekami na twarzach wykonywali poszczególne polecenia, ćwicząc, m.in.: umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, logiczne myślenie, czytanie ze zrozumieniem, wyszukiwanie informacji w tekście literackim, umiejętne i celowe korzystanie z różnych źródeł informacji, itp.
Na korytarzu zawisła gazetka poświęcona życiu i twórczości naszego patrona, a na stołach pojawiły się najcenniejsze zbiory naszej biblioteki szkolnej, zarówno te dotyczące życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego, jak i najnowszej literatury popularnonaukowej dla dzieci. Ponad 100 uczniów wzięło udział w kręceniu Kołem Fortuny, na którym ukryte były trudne pytania językowe, przyrodnicze i te, związane z Kornelem Makuszyńskim oraz bohaterami utworów pisarza. Dzieci oprócz wiedzy, musiały wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w książkach popularnonaukowych oraz korzystania ze słowników. Nagrodami były ołówki z pięknie wykonaną, drewnianą główką Koziołka Matołka.
Na korytarzu można było też zrobić sobie zdjęcie z wykonanym z tektury Koziołkiem Matołkiem oraz podziwiać jego przesympatyczne podobizny z masy solnej, wykonane wg osobistej i nieskrępowanej wizji twórczej najmłodszych podopiecznych świetlicy szkolnej.
Kilka dni wcześniej uczniowie otrzymali zadanie napisania blurbów do swoich ulubionych książek. Zadanie zostało wykonane fantastycznie, a najciekawsze pracy zostały umieszczone na gazetce szkolnej. Dzieci, które uważają książkę za swoją przyjaciółkę, mogły w tym dniu sfotografować się ze swoją ulubioną lekturą. Zdjęcia także wkrótce ozdobią ściany naszej placówki.
Na parawanach możemy podziwiać rysunki z propozycjami nowego logo naszej szkoły. Prace są wspaniałe.
Uczniowie klasy 6a – Szymon Buczek, Bartosz Buczek i Filip Krakowiecki, przygotowali prezentację multimedialną o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Chłopcy odwiedzili wszystkie klasy przedstawiając swoje dzieło.
Na zakończenie uroczystych obchodów klasa 6a przygotowała plakaty o naszym patronie, które obecnie stanowią piękną wystawę i dekorację korytarza.
Mamy nadzieję, że w trakcie tych uroczystych dni każdy uczeń znalazł coś interesującego dla siebie, dowiedział się czegoś niesamowitego na temat życia i twórczości naszego patrona, docenił korzyści płynące z czytania książek i ucząc się, przede wszystkim dobrze się bawił.
Eliza Tomaszewska
Marzena Czerniewicz