Szkolny banner

Jesteś tutaj:

Strefa dobrych manier

905
3 czerwca 2019 - podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole - Uczniowie mieli szansę dogłębnie poznać zasady savoir vivre’u w specjalnie stworzonej na tę okazję: Strefie dobrych manier.

Poza wieloma innymi atrakcjami, w jakie obfitował Dzień Dziecka, do dyspozycji Uczniów klas: od 2a po 6b była tzw. Strefa dobrych manier. W tym niezwykłym miejscu dzieci mogły zdobyć wiedzę o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach życiowych i kto to jest właściwie kulturalny człowiek.

Już od progu uczestnicy niecodziennej lekcji dobrych manier musieli zderzyć się z trudnymi zasadami savoir vivre’u. Nie byli prawdopodobnie świadomi, że kiedy wchodzili do sali, Prowadząca zajęcia – Pani Wicedyrektor Beata Narel – zwracała  baczną uwagę na to, ile osób z danej klasy powie dzień dobry, kto usiądzie w ławce, nie czekając, aż poprosi o to osoba starsza/ nauczyciel/ gospodarz. Niby oczywista rzecz, a bywało różnie. Rozmowa z Prowadzącą wyjaśniła wszelkie wątpliwości na ten temat. W tym miejscu należy pogratulować znajomości bon-tonu kilku klasom, dla których nienaganny sposób bycia był dobrze znany i został zastosowany w praktyce (nawet w 90 %). Uczniowie poznawali zasady dobrych manier też na inne sposoby, a mianowicie: oglądając dwuczęściowe filmiki, w których przedstawione były najpierw nieprawidłowe zachowania, a dzieci musiały odgadnąć, co było nie tak, następnie, druga część filmu obrazowała zachowania właściwe, a po obejrzeniu obu wersji następowała ciekawa dyskusja. Inną formą nauki właściwych form towarzyskich były scenki z codziennego życia odgrywane przez dzieci (chodziło o zachowania zgodne z bon tonem, i te niezgodne). Dużym zainteresowaniem cieszył się też quiz z pytaniami dotyczącymi reguł grzecznościowych. Dzieci wybierały jedyną dobrą odpowiedź spośród trzech. Przykład: Wręczając bukiet kwiatów mamie, trzymamy go: kwiatami do góry, kwiatami do dołu, czy jest to bez znaczenia? Tu uczniowie wykazywali się dobrą znajomością zasad savoir vivre’u. Na koniec pani z biblioteki szkolnej, Marzena Czerniewicz, zaprezentowała uczestnikom spotkania książki na temat dobrych manier i zachęciła do lektury. Wszystkie poradniki będą wkrótce dostępne w bibliotece szkolnej, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli, do wykorzystania na zajęciach edukacyjnych. To nowe, wspaniałe nabytki, podarowane przez Panią Beatę Narel. Książki wyeksponowane zostaną na stronie internetowej szkoły w zakładce: Biblioteka. Przykładowe tytuły:

Bon czy ton Grzegorza Kasdepke,

Dobre maniery Joanny Krzyżanek,

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie Agnieszki Frączek,

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować Katarzyny Kozłowskiej,

Savoir vivre dla najmłodszych, czyli zasady towarzyskiej ogłady

Uczniowie, wychodząc ze Strefy dobrych manier, świadomie już stosowali poznane reguły grzeczności, np. panowie przepuszczali panie przodem. Cel główny zajęć z savoir vivre’u został więc chyba osiągnięty. Jeżeli odwiedzający uczniowie będą stosowali zasady bon tonu we wszystkich dziedzinach życia na co dzień, będzie można o nich powiedzieć, że są prawdziwymi dżentelmenami i damami, budującymi dobre relacje z innymi. A dobre relacje to takie, które są pełne szacunku do drugiego człowieka.

Beata Narel
Marzena Czerniewicz