Szkolny banner

Jesteś tutaj:

111 lat istnienia szkoły we wsi Skrzeszew

1751
Dnia 08.11.2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy 111 lat istnienia szkoły we wsi Skrzeszew. Uroczystość ta była oficjalną inauguracją działań edukacyjnych związanych z historią naszej miejscowości.
Ten wyjątkowy, uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą w parafii św. Jana Marii Vianneya w Skrzeszewie. Następnie już w szkole zostały zorganizowane różnorodne aktywności dla uczniów szkoły i oddziałów przedszkolnych. Były to m.in. spotkania dzieci w sali matematycznej, historycznej i plastycznej, gdzie uczniowie rozwiązywali interesujące zadania matematyczne „krążąc wokół liczby 111”, pisały listy do kapsuły czasu oraz tworzyły kokardy narodowe. Również przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę wyjątkową uroczystość. Utrwalały słowa hymnu narodowego, symbole narodowe, tworzyły kotyliony oraz przedstawiały krótkie refleksje i przemyślenia na temat „Za co lubię przedszkole, co mi się tu podoba”. Najmłodsi, chcąc uświetnić wydarzenie 111-lecia istnienia szkoły – wykonały 111 prac plastycznych różnorodną techniką pt. „Koziołek Matołek” – nawiązując do Patrona Szkoły Kornela Makuszyńskiego. Prace te wzbogaciły dekorację sali gimnastycznej.
O godzinie 11:11 zaczęła się oficjalna część uroczystości na którą przybyli zaproszeni i wyjątkowi goście:
• Pan Paweł Kownacki - Wójt Gminy Wieliszew
• Pan Marcin Fabisiak - Przewodniczący Rady Gminy
• Radni Gminy Wieliszew - Pani Danuta Wrzesińska, Pani Dorota Sarna i Pani Dorota Trzaskoma
• Sołtysi wsi leżących w obwodzie szkoły – Pani Sylwia Kuska, Pani Halina Ziółkowska, Pani Anna Afek, Pan Leszek Kleiman i Pani Ewa Kiepurska.
• Dyrektorzy Szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wieliszew wraz z Pocztami Sztandarowymi Szkół – Pan Mirosław Sieradzki, Pani Katarzyna Zabijak, Pani Jolanta Wojdalska, Pani Katarzyna Szymańska oraz Pani Renata Grzybowska.
• Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych w Skrzeszewie, Kałuszynie i Krubinie
• Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krupa
• przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Edyta Malka
• emerytowani nauczyciele szkoły - Pani Elżbieta Piasecka
• dyrektorzy szkoły - Pani Teresa Wieczorek i Pani Jolanta Boniecka
Cała społeczność odśpiewała a capella cztery zwrotki hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie – Natalia Guzowska przedstawiła krótką historię dotyczącą 111-lecia istnienia tejże placówki:
„Dzisiejsza uroczystość nie miałaby miejsca gdyby nie praca Pana Kamila Stachnika nad historią OSP Krubin w 2018 roku, kiedy to obchodzono uroczystości 100-lecia OSP Krubin. Otrzymaliśmy wtedy od Pana Kamila kopię życiorysy IGNACEGO LEONARDA KAŁĘCKIEGO, współzałożyciela OSP Krubin, nauczyciela oraz wójta wsi Góra.
W końcu sierpnia 1914 (już w czasie wojny) otrzymałem przydział przez władze rosyjskie w Warszawie do szkoły początkowej w Skrzeszewie gm. Góra powiat warszawski (w mojej okolicy rodzinnej).
Z wielką uciechą przystąpiłem do pracy dn. 1 września 1914 r. W jednoklasowej szkole zapełnionej przez dzieci i rodziców rozpoczęliśmy pracę odśpiewaniem hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczyłem tylko po polsku. Budynek szkolny pobudowany był z drzewa w 1908 roku za pieniądze państwowe. Mieściła się jedna sala 9m x 7m, dwa pokoje z kuchnią dla nauczyciela i 1 pokój dla dozorcy na górze. Podłoga z pojedynczych desek bez polepy z gliny i bez ślepej podłogi na wysokiej podmurówce. W zimie nie było ciepła w klasie i w mieszkaniu.
Informacja o tym, że przed odzyskaniem niepodległości, pod zaborem rosyjskim we wsi Skrzeszew była szkoła w której uczono tylko w języku polskim jest warta odnotowania. Warto odnotować i uczcić również to, że w 2019 roku mija 111 lat od zbudowania pierwszej szkoły we wsi Skrzeszew. Uważamy, że te dwie informacje mogą świadczyć o tym, iż edukacja dla mieszkańców wsi Skrzeszew była bardzo ważna. Jesteśmy świadomi faktu, że życiorys jako źródło historyczne może zawierać błędy wynikające z ulotności pamięci ludzkiej - dlatego staraliśmy się znaleźć potwierdzenie faktów zawartych w życiorysie w Archiwum Państwowym, okazało się jednak, że w archiwum nie ma dokumentów z rejonu Skrzeszewa i okolic. Zostały nam więc zapiski w postaci fragmentów życiorysu Pana Ignacego Leonarda Kałęckiego – i to one zapoczątkowały nasze działania edukacyjne związane z historią wsi.”
Głos zabrał również Wójt Gminy Wieliszew Pan Paweł Kownacki dzieląc się refleksją na temat dzisiejszej uroczystości. Także uczniowie szkoły nawiązując do daty 11 listopada przygotowali krótką akademię dotyczącą Narodowego Święta Niepodległości, przeplataną odśpiewaniem pieśni legionowych.
Następnie 111. uczniów szkoły zaprezentowało taniec „Tango z Białą Różą”, gdzie biała róża jest symbolem nawiązującym do Patrona naszej szkoły i widnieje na sztandarze szkoły.
Po części artystycznej przyszedł czas na odczytanie kilku listów napisanych przez uczniów i przedszkolaków, złożenia wszystkich listów do kapsuły czasu ; zamknięcia i zaplombowania kapsuły. Po wykonaniu tych czynności delegacje klas wraz z nauczycielami i Panią dyrektor udali się pod dąb „Kornel” – umieszczając tam tablicę z nazwą drzewa i zakopując kapsułę. Pozostałe dzieci i część gości zostali na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zmagali się z trudnym „wyzwaniem sportowym”, czyli „111 ćwiczeń na 111 lat”. Właśnie tak zakończyła się oficjalna część uroczystości święta naszej szkoły.
Z okazji tak ważnego wydarzenia z inicjatywy Rodziców został zorganizowany słodki poczęstunek dla uczniów i zaproszonych gości oraz mecz piłki nożnej na boisku Orlik pod hasłem „Rodzice - dzieciom”. Upamiętniając tę chwilę Mama Oli – Justyna Chlebowska podarowała własnoręcznie wykonany prezent – dwumetrową figurę Koziołka Matołka wykonaną z wełny i materiałów drewnianych, która będzie dekoracją naszej placówki. Od Wójta Gminy Wieliszew szkoła otrzymała gablotę na sztandar oraz list.
Dzień 08.11.2019r. był dniem pełnym refleksji, pozytywnych emocji, wspomnień, dobrej zabawy i niezapomnianych chwil. Czekamy na następne 111 lat…


Agnieszka Grochowska