Jesteś tutaj:

Menu

Kalendarz wydarzeń

29 maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Ogłoszenia

Brak ogłoszeń.

Aktualności

 • Dziś 26 maja - Dzień Mamy

  Biblioteka szkolna poleca. Najpiękniejsze książki o Mamie.
  • 26.05.2020 r.
  • 0
 • „Siedzę w domu i piszę…” - nagrodzone opowiadania autorstwa dzieci i młodzieży

  Czas domowej izolacji to wspaniała okazja do rozwijania talentu literackiego. Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom zaprosiła młodych artystów do udziału w konkursie literackim dla dzieci i młodzieży „Siedzę w domu i piszę…” na opowiadanie o tematyce współczesnej. Tematyka do wyboru: życie podczas epidemii, ekologia, uniwersalne wartości moralne (szacunek, uczciwość, odwaga, mądrość). Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 10–14 lat oraz 14–18 lat. Na Konkurs napłynęły 192 prace. Najwięcej prac – aż 122! – przesłali autorzy w wieku 10–14 lat. 10 maja 2020 Konkurs został rozstrzygnięty. Na stronie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” można poznać nazwiska młodych pisarzy i ich dzieła. Gorąco zachęcam wszystkich do zapoznania się z nagrodzonymi opowiadaniami młodych ludzi. Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii i wrażeń po lekturze tych tekstów. A może któryś z naszych Uczniów/ naszych Uczennic chwyci za pióro? Świat należy do odważnych! Marzena Czerniewicz nauczyciel bibliotekarz informacje pochodzą ze strony: https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/konkurs-literacki-siedze-w-domu-i-pisze-komunikat-jury/ (dostęp: 12.05.2020)
  • 12.05.2020 r.
  • 0
 • Święto Konstytucji 3 maja

  Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą (po amerykańskiej) na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju. Konstytucja nie należy do rządzących i historii. Jest Twoja! Poniżej ilustracja Sebastiana Szpakowskiego wykonana na podstawie obrazu Jana Matejki. A także: Konstytucja 3 Maja 1791 roku – obraz Jana Matejki wykonany w 1891 r. Jest artystyczną interpretacją momentu po uchwaleniu konstytucji. Źródło: https://www.wszystkodlaszkoly.pl/numer-03-2015#pid=10 oraz Biblioteka w Szkole https://biblioteka.pl/baza-materialow/1/koronawirus/0/0/1991,2020 (dostęp: 30.04.2020)
  • 30.04.2020 r.
  • 28
 • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. - Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
  • 23.04.2020 r.
  • 37
 • Dzień Ziemi 2020 - 22 kwietnia święto obchodzi nasza planeta

  Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – wydarzenia i akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Głównym tematem tegorocznych obchodów 22 kwietnia 2020 są zmiany klimatu. Światowy Dzień Ziemi to wspaniała okazja, aby porozmawiać w rodzinnym gronie o naszej planecie, o tym jaki wpływ wywierają zanieczyszczenia na nasze środowisko, jak bardzo ważne jest ograniczanie powstawania odpadów. Poniżej znajdziecie tytuły fantastycznych książek z obszaru edukacji ekologicznej. Wiele z nich czeka na Was na półkach biblioteki szkolnej. Zapraszam do lektury. Marzena Czerniewicz
  • 23.04.2020 r.
  • 35
 • 77 lat temu 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Pamiętamy!

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych online w ramach akcji Żonkile, by upamiętnić 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 20 kwietnia 2020 r. Andrzej Seweryn oraz Barbara Kurdej-Szatan przeczytają fragmenty książek. Bez wychodzenia z domu będzie można wziąć udział w spacerach po wystawie oraz wspólnie obejrzeć film "Nie było żadnej nadziei". W godzinach 9.00-9.30 Ambasadorka akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek "Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz" Marcina Szczygielskiego oraz "Pan Apoteker" Katarzyny Ryrych. Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta. Wydarzenie jest skierowane do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Adres strony Muzeum Historii Żydów Polskich https://polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zamieszczam też tytuły książek dla młodych czytelników poruszające temat Holocaustu. Wiele z nich znajduje się w bibliotece szkolnej. Marzena Czerniewicz
  • 19.04.2020 r.
  • 44