Szkolny banner

Jesteś tutaj:

Finał programu edukacyjnego "Wychowanie przez czytanie”

652
Finał programu edukacyjnego "Wychowanie przez czytanie”, czyli niezwykłe spotkanie z poetką, nauczycielką i malarką Katarzyną Ryrych oraz raperem i … filozofem - Mikołajem Mądrzykiem, o pseudonimie artystycznym - Mikser.
10 grudnia 2019, w ramach projektu edukacyjnego „Wychowanie przez czytanie” realizowanego w naszej szkole, uczniowie z klas: 5a, 5b, 5c i 6b (37 osób) mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorką opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" - Katarzyną Ryrych, oraz z raperem-filozofem Mikserem, który rapuje o wartościach. Spotkanie odbyło się w kinie Atlantic w Warszawie.
Czytaliśmy opowiadania o wolności i odwadze, a ich autorzy rozmawiali z młodzieżą o tych wartościach oraz odpowiadali na pytania uczniów. Spotkanie dopełniały muzyczno-słowne improwizacje o wartościach w wykonaniu rapera Miksera, który na pytanie ucznia - "Dlaczego śpiewasz o wartościach?" – odpowiedział – „Bo jestem człowiekiem i ludzka egzystencja jest osadzona na wartościach. One zawsze nam towarzyszą i są punktem wyjścia w podejmowaniu decyzji [ze strony]
Celem programu prowadzonego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”,w którym udział wzięło 350 szkół z całej Polski, jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniedbywania w życiu poszczególnych wartości moralnych, takich jak: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, sprawiedliwość. Punktem wyjścia do dyskusji i pracy nad wartościami są teksty literackie z książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz scenariusze opracowane przez Fundację. [ze strony]
W ramach programu uczniowie z klasy 6b przygotowali krótką prezentację i filmy przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Filmy wzięły udział w konkursie, który zostanie rozstrzygnięty 16 grudnia 2019 r.
Na spotkaniu autorka Katarzyna Ryrych - polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka – mówiła m.in. o swoim opowiadaniu pt. „Dziewczyny mistrza”, które dotyczy spraw trudnych i pomaga rozwinąć jakże ważną umiejętność mówienia „nie”. Dla bohaterki opowiadania „Pierwsze skrzypce” brak takiej umiejętności doprowadził do tragedii. Autorka mówiła też o ważnym przesłaniu wypływającym z opowiadań, a mianowicie, że ważne w życiu jest to, aby za szczytnymi deklaracjami w słowach następowały rzeczywiste działania, np. w kwestii ochrony przyrody, czy ochrony krzywdzonych zwierząt. Podczas rozmowy z Katarzyną Ryrych dowiedzieliśmy się dlaczego tytuł zbioru opowiadań to „Gorzka czekolada”? Otóż ‘gorzka’, bo gorzka jest czasami prawda, mimo to gorzka czekolada jest zdrowsza niż słodka, tak jak niedobre jest słodkie kłamstwo.
Na pytanie uczniów, jak zaczęła się u Pani Katarzyny przygoda z pisarstwem, pisarka odpowiedziała, że najpierw były wiersze, potem rodzaj pamiętnika. Autorka zachęcała uczestników spotkania do prowadzenia takich osobistych dzienników, głównie dlatego, że dobrze jest śledzić swój samorozwój, mieć możliwość wglądu, czasem po wielu latach, w swoje dawne emocje, problemy, i to, co działo się wtedy w naszej głowie. Szczególnie, jeżeli ktoś chciałby zająć się pisarstwem, dobrze jest zacząć od pamiętników. Pisarka wspaniale i mądrze ustosunkowała się do bardzo niewygodnego pytania jednego z uczestników spotkania, a mianowicie: ile pani zarobiła na książkach? Autorka odpowiedziała, że bardzo, bardzo dużo i nie są to pieniądze ale wartości, które być może na stałe zagościły w sercach i umysłach młodych czytelników opowiadań z tomu „Gorzka czekolada”, a wartości, takie, jak przyjaźń, szacunek do siebie i drugiego człowieka, nie mają ceny.
Mikser z kolei pięknie mówił o tym, co natchnęło go do rapowania. Otóż głównie chęć kontaktu z drugim człowiekiem, możliwość wypowiedzenia się i wyrażenia siebie właśnie w takiej formie. Co ważne, to właśnie ludzie i ludzkie sprawy są siłą napędową artysty. Jego utwory płyną prosto z serca. Są autentyczne, szczere. Sprawiają mu wielką radość i cieszy go świadomość, że może jego utwory mogą ustrzec np. jakiegoś zagubionego młodego człowieka przed problemami, złem a nawet śmiercią. W tym miejscu Mikser wyraźnie zaznaczył, że zdecydowanie odcina się od takiego rodzaju rapu, który promuje zło, zawiera przekleństwa, który nastawiony jest na szybki zysk i popularność, bo twórca powinien brać odpowiedzialność za swoich wielbicieli i mieć świadomość, ze młodzi ludzie chcą naśladować swojego idola. Jeżeli takiemu naśladownictwu (tych złych zachowań) nie towarzyszy samodzielne myślenie, może dojść nawet do tragedii. Niektórzy naśladowcy swoich idoli już nie żyją. Na pytanie, którego rapera poleciłby Mikser, jako twórcę, który przekazuje pozytywną energię i daje do myślenia, artysta wymienił Grubsona.
W trakcie spotkania Mikser zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności językowe i wielki talent twórczy. Z kilku słów rzuconych ad hoc przez uczestników potrafił w lot ułożyć kilkuzwrotkowy, rymowany utwór z pięknym przesłaniem, czym szalenie zaimponował wszystkim.
Spotkanie zakończyło się serią zdjęć i selfie, możliwością krótkiej rozmowy z bohaterami spotkania i rozdawaniem autografów przez Katarzynę Ryrych i Miksera. Przy wyjściu uczestnicy byli częstowani kawałkami gorzkiej czekolady.
To było niezwykłe spotkanie, bo nie chodziło w nim tylko o promowanie czytelnictwa wśród dzieci młodzieży. Uczyło młodych ludzi, jak żyć w dzisiejszym zwariowanym świecie, zachowując godność i szacunek do drugiego człowieka oraz jak z odwagą i mądrością realizować swoje marzenia.